- Odsłon: 98
Metoda Zig Rig
Zig Rig to bardzo skuteczna metoda łowienia karpi w toni wody. Na ziga biorą jeszcze amury i karasie To metoda połowu karpi, która polega na umieszczaniu przynęty na różnych poziomach wodnej toni, a nie tylko na dnie. Zig rig jest szczególnie skuteczny w łowieniu karpi, ponieważ te ryby często przebywają w strefie między dnem a powierzchnią wody. Dzięki zastosowaniu tej metody montażu, można precyzyjnie kontrolować głębokość, na której unosi się przynętę, co pozwala na trafienie w strefę, w której znajdują się ryby. Jest ona używana głównie do łowienia karpi i amurów, ale może być również skuteczna przy połowie innych gatunków ryb. Jest to nic innego jak rodzaj zestawu karpiowego, który pozwala nam łowić karpie w toni. Jest to technika, która opiera się na założeniu, że karpie często żerują w różnych warstwach wody, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach. Oznacza to, że możemy łowić karpiowate kilka metrów nad dnem, bądź aż pod samą powierzchnię lustra wody. Metoda ta sprawdza się na głębszych wodach, śmiało możemy stosować ją podczas wędkowania nawet na 20 metrowych głębinach. Dlatego też, używając Zig Riga, możemy łatwiej docierać do ryb, które unikają naszych tradycyjnych spławików. Najprościej obrazując jest to zestaw karpiowy z pływającą przynętą podniesiony do góry za ciężarkiem właśnie za pomocą pływającej przynęty i umieszczony w toni wody. Metodę tę stosujemy w przypadku żerowania, przebywania ryb w toni wodnej. Ten sposób łowienia ma sens, kiedy podczas upałów ryby w ciągu dnia poruszają się w toni wody, nie będąc zainteresowane pobieraniem pokarmu z dna. Pamiętajmy jednak żeby nocą powrócić do tradycyjnych metod, gdyż Zig-rig sprawdza się tylko za dnia. Z naszego doświadczenia wiemy, iż metoda ta jest niezwykle skuteczna przy wywozie przynęty zdalnie sterowanymi łódkami, ponieważ pontony i łodzie bardziej płoszą nam ryby w danym obszarze i musimy je później skuteczniej zwabiać. Łowiąc na większych odległościach z rzutu, musimy po prostu liczyć się z ryzykiem splątania przyponu. Można stosować wszelkie metody minimalizowania tego problemy, jak stosowanie pianek na haczyku itd., niestety nie zawsze jest to skuteczne. Pomimo swojej prostoty, zig rig jest bardzo elastyczny i można go dostosować do różnych sytuacji łowieniowych. Na przykład, można zmieniać długość gumowej stopki, aby uzyskać różne głębokości unoszenia przynęty, lub używać różnych rodzajów haczyków i przyponów, aby uzyskać lepszą prezentację przynęty. Bardzo często nad wodą a zwłaszcza w dni, kiedy znacznie mocniej dopieka słońce i temperatura na dworze wynosi ponad 30 stopni Celcjusza to i również temperatura wody w awenie w którym łowimy znacznie wzrasta. W takich chwilach karpie zazwyczaj żerują w toni czyli znacznie wyżej nad dnem łowiska. To właśnie w takiej sytuacji zastosowanie Zig’a może się przyczynić do złowienia nie jednego karpia.
Korzyści z zastosowania metody Zig Rig.
Jig Riga warto też spróbować, gdy mamy do czynienia z bardziej bujną roślinnością. Jak już wyżej wspomnieliśmy podwyższenie naszej przynęty, a za razem haczyka w większym stopniu zniweluje zaczepy. Jig Rig’iem możemy łowić z nurtem, pod prąd, czy nawet wachlarzem.
Zasięg rzutu – Dzięki skupionej praktycznie w jednym miejscu masie jesteśmy w stanie osiągnąć kolosalne odległości, gdzie w przypadku czeburaszki jest to krótszy dystans. Dzięki luźnemu przegubowi na agrafce, oliwka ma możliwość swobodnie lecieć, a co za tym idzie dalej ciągnąć naszą przynętę.
Podniesienie przynęty – Następnym bardzo ciekawym aspektem jest podniesienie naszej przynęty poprzez użycie różnego rodzaju obciążenia. Zastosowanie dłuższych ciężarków oddala naszą przynętę od dna, co zmniejsza podatność na zaczepy naszego wabika.
Łatwe ustawienie zestawu – Zmiana obciążenia w zestawie ze zwykłą czeburaszką często kończyła się zgubieniem jednego z elementów zestawu. Na pewno każdy praktykujący łowienie czeburaszkami niejednokrotnie szukał w trawie drucika, który wypadł z rąk podczas zbrojenia przynęty. W metodzie Jig Rig mamy natomiast szybką zmianę przynęty -> rozpinamy agrafkę -> zdejmujemy ciężarek/przynętę -> zapinamy agrafkę. Dzięki szybkiej zmianie możemy łatwo dostosować obciążenie do dynamicznie zmieniających się warunków panujących nad wodą/ do miejsca w którym się znajdujemy i łowimy.
Powolna prezentacja przynęty – Dzięki temu, że przynęta znajduje się cały czas delikatnie nad dnem nawet w momentach dłuższej przerwy w zwijaniu możemy liczyć na branie. Taki sposób prowadzenia jest szczególnie przydatny w okresie późno-jesiennym, gdzie ryby potrzebują zdecydowanie więcej czasu na podjęcie decyzji o ataku.
Jak zbudować zestaw Zig Rig?
Na żyłkę główną nakładamy ciężarek z krętlikiem (dodatkowo warto zastosować przedłużki z pływakiem i agrafką) dzięki temu można szybko zmieniać ciężarki i nawet jak zestaw wpadnie w małe zielsko lub muł to żyłka przechodzi luźno przez kółko krętlika). Następnie zakładamy pływak, później kawałek rurki z silikonu i dowiązujemy krętlik. Rurka z silikonu ma za zadanie połączyć krętlik z pływakiem. Możesz kupić specjaliztyczny zestaw Foxa, w którym pływak jest tak skonstruowany że krętlik wchodzi w specjalną kieszonkę dzięki czemu doskonale się trzyma. Do krętlika doczepiamy przypon i do wody.
Rozróżniamy 2 rodzaje zestawu Zig Rig:
1. Klasyczny montowany na stałe
Do zwykłego zestawy karpiowego np. bezpieczny klips zamiast przyponu karpiowego do krętlika należy dowiązać cienką żyłkę 0,25-0,28mm i na końcu mały haczyk z pianką lub okrojoną pływającą małą kulką. Długość tej cienkiej żyłki zależy od tego jak wysoko w toni chcemy łowić. Ciężarek z klipsem leży na dnie, pianka lub pop-up wisi w toni na cienkiej żyłce. Minus rozwiązania jest taki, że jak chcemy zmienić głębokość to musimy zawiązać nowy przypon odpowiedniej długości. Dodatkowym utrudnieniem są rzuty takim zestawem. Wyobraźmy sobi, że chcemy łowić 0,5m pod powierzchnią wody w miejscu gdzie głębokość sięga 3,5 m. Przypon musi mieć wtedy 3m długości. Dla ciekawskich dodam, że da się takim zestawem zarzucić bez splątania i skutecznie wycholować karpia. Moim zdaniem rozwiązanie jest dobre, ale na płytsze wody do 1,5m głębokości.
2. Przelotowy
Zig Rig przelotowy ma dużo bardziej skomplikowaną budowę, ale zasada działania jest banalnie prosta - wszystko działa jak karpiowy marker, który jest wykorzystywany do oznaczania głębokości łowiska.
Zestaw składa się z:
- ciężarka z krętlikiem
Jakie ciężarki do metody Jig Rig?
Wszystkie, zakończone krętlikiem. Do metody Jig Rig można zastosować klasyczne, ołowiane oliwki lub ciężarki do bocznego troka. Podczas wyboru odpowiedniego ciężarka do Jig Riga warto kierować się zasadą: zamulone łowisko, bogate w roślinność lub przeszkody - dłuższy kształt obciążenia, twarde dno – oliwka. Gramaturę ciężarka dobieramy do łowiska lub danego miejsca. W naszym przypadku najczęściej są to dociążenia o wadze od 1,5 do 5 gram.
- pływaka (może być robiony lub kupiony. Najlepsze jakie dotąd spotkałem są Foxa lub tak jak moje zwykłe spławiki żywcowe robinsona z pustą rurką żeby można było przeciągnąć żyłkę i z plastikową kulką na końcu rurki),
- kawałka grubej rurki silikonowej (ja używam obciętej zwężanej jednostronnie rurki, którą stosuje się do przyponów w przypadku stosowania krętlików z szybkozłączką) ,
- krętlik ( może być zwykły lub z szybkozłączką),
- zwężana jednostronnie rurka (tzw. antitangle sleeve),
- przypon z żyłki 0,25-0,28mm długości 1 m zakończony pętelką ( węzeł ósemka). Dobrze mieć kilka zapasowych na szpulce do zig riga. Najlepsze haczyki do tej metody to Korda Mixa, Korda Choddy, ESP BIG-T Raptor, ESP MK-2 Stiff Rigger. Haki w rozmiarze nr 8 lub nr 10. Stosujemy zwykły węzeł bez węzła i krótki włos z tej samej żyłki co przypon. Wiążemy tak żeby przynęta dotykała kolanka. Węzeł zabezpieczamy kawałkiem cieniutkiej silikonowej rurki, rurką termokurczliwą lub specjalnym Zig Alignerem firmy Fox umożliwiającym jednocześnie montaż pianki w specjalnym otworze.
Przypon jaki zastosujemy tym razem różni się od tego do łowienia „z podłogi” przede wszystkim wykonany jest on z żyłki (około 0,20 – 0,28mm) i jest znacznie dłuższy od standardowego, powinien on mieć długość około 1,2metra. Jeśli decydujemy się na użycie kulki, wtedy na końcu wykonujemy pętelkę, starajmy zrobić się ją tak by nasza przynęta znajdowała się możliwie najbliżej trzonka haczyka. Jeśli natomiast za przynętę chcemy użyć piankę wtedy należy posłużyć się specjalnym pozycjonerem, który posiada miejsce właśnie na nią.
Zig Rig jest bardzo łatwy w montażu. Przede wszystkim potrzebujemy specjalistyczny pływak do Zig Riga – wiele firm karpiowych posiada je w swoich ofertach, na żyłkę główną zakładamy ciężarek, następnie pływak oraz montujemy krętlik, do którego przywiązujemy przypon z założonym ochraniaczem antysplątaniowym.
Jak zbadać głębokość łowiska za pomocą Zig Riga?
Całość zestawu działa jak marker do badania dna i głębokości. Po zarzuceniu na określoną odległość (najlepiej tam gdzie są karpie) wszystko opada na dno. Luzujemy hamulec w kołowrotku i popuszczamy żyłkę odcinkami ok. 25cm lub 50 cm i liczymy ich ilość. Ciężarek leży na dnie, a pływak wyciąga żyłkę do góry. Wystarczy policzyć ile razy poluzowałaliśmy żyłkę. Jak pływak pojawi się na powierzchni wiemy już jaka jest głębokość w tym miejscu. Wtedy napinamy żyłkę do momentu, aż pływak schowa się pod wodę tuż pod powierzchnię. Pamiętamy dodatkowo o tym, że na powierzchni mamy jeszcze metrowy przypon.
Jeden obrót korbką mojego kołowrotka to 1 m. Jeżeli w tym momencie wykonamy 1 obrót korbką i zwinniemy 1 m żyłki to pływak będzie dokładnie 1 metr pod wodą, a przynęta tuż pod powierzchnią. Jeżeli chcemy łowić metr pod powierzchnią wody to robimy jeszcze jeden obrót korbką i pływak mamy 2 m pod powierzchnią, a przynętę 1m pod powierzchnią i zestaw jest juź ustawiony.
Zarzucanie zestawu
Zarzucamy wędkę, po wpadnięciu zestawu do wody czekamy chwilkę i kręcimy korbką kołowrotka do momentu, w którym poczujemy opór – będzie to oznaczało, że pływak uderzył o ciężarek. Kolejnym etapem jest oznaczenie pewnej odległości na naszym wędzisku, odmierzamy np. metrowy odcinek na blanku i zaznaczamy go pisakiem. Okręcamy hamulec bądź korzystamy z wolnego biegu i sukcesywnie wyciągamy odcinek żyłki przykładając go do zaznaczonej pisakiem kreski licząc sobie w głowie, ile takich wyciągnięć zrobiliśmy. Kiedy pływak ukaże się nam na powierzchni wiemy jaka jest głębokość i możemy sobie ustawić naszą przynętę na dowolnej głębokości.
Jak będziemy łowić z rzutu, to w końcowej fazie lotu przytrzymajmy zestaw aby na napiętej żyłce lądował do wody, jak sie ustawi na dnie, dopiero ze szpuli wypuszczamy żyłkę regulując wysokość. Będzie to widać po tym, że jak wypuszczamy, a żyłka sie napina jak będzie luz to znaczy że pływak nie idzie w górę i coś się poplątało. Przydatne są też pianki rozpuszczalne mocowane w pływak, przypon na pół i haczyk za piankę, wtedy mniejsze ryzyko splątań. Ja wywożę łódka i jest dużo mniej problemów z tym.
Zigowa kuchnia
Aby mieć jak największe szanse na spotkanie z wymarzonym karpiem należy odpowiednio zanęcić. Tym razem powinniśmy wyposażyć się w specjalne mieszanki bazowe dedykowane do tej metody, jeśli jednak ich nie znajdziemy możemy wykorzystać do tego celu uniwersalną mieszankę, ważne by nie była ona za gruba. Dodatkowo warto sięgnąć po smużące w wodzie liquidy oraz pływający pellet. Sypką zanętę zalewamy sporą ilością wody z wymieszanym liquidem, tak by miała ona konsystencję „przelanej” zanęty. Następnie dodajemy pływający pellet i opcjonalnie inne składniki. Tak przygotowana zanęta tworzy olbrzymią chmurę wizualną i zapachową w wodzie przyciągając karpie.
W tym przypadku możemy wybrać kilka rodzajów przynęt – kulki pływające, pianki i inne sztuczne imitacje ziaren, owadów i tak dalej. Bardzo dobrze sprawdzają się niewielkich rozmiarów pop upy w jaskrawych barwach. Pianki dodatkowo możemy zadipować i mogą one przybrać smak i zapach jaki tylko będziemy chcieli. Wszystkie z przynęt sprawdzają się bardzo dobrze, jednak nie na każdym łowisku ta sama przynęta będzie tą złotą.
Zestaw Zig Rig na drapiezne ryby
Nasz zestaw Jig Rig prowadzimy w klasyczny sposób zwijając do siebie, nadając ruchem nadgarstka dodatkowych ruchów naszej przynęcie – delikatnie podbijamy. Częstotliwość podbić jest tak na prawdę uzależniona od ryb – od tego jak bardzo są chimeryczne. Jedno jest pewne – zawsze musimy kombinować i szukać złotego środka. Cały czas należy pamiętać o głównym plusie metody Jig Rig, czyli o tym, że nasza przynęta jest atrakcyjna dla ryb nawet podczas pauzy w zwijaniu. Warto kombinować z dłuższymi przerwami, delikatnymi skokami nad dnem itp. Często jeden, cyklicznie powtarzany ruch nadgarstkiem jest kluczem do sukcesu. Prowadzenie samego Jig Rig’a jest najbardziej zbliżone do klasycznego łowienia zestawem Drop Shot’em.