- Odsłon: 49
Pellet
Pellety stały się podstawą w nowoczesnym wędkarstwie karpiowym i nic dziwnego, że tak się stało. Przy odpowiednim rodzaju i technice, może być niesamowicie skuteczny w wabieniu i łowieniu karpi. Dlatego karpiarze tak często sięgają po pellet, jedną z najbardziej popularnych i skutecznych zanęt na rynku.
Co to takiego pellet?
Pellet to nic innego jak mocno sprasowany rodzaj zanęty, który wyglądem przypomina walce w różnych rozmiarach i smakach. Począwszy od tych najmniejszych 1mm, kończąc na 30mm, a nawet i większych. Dostępna jest także bardzo szeroka gamma smaków i kolorów, zaczynając od słodkich – owocowych, kończąc na najbardziej śmierdzących – rybnych. W zależności od jego składu wyróżniamy pellety mięsne, których głównym składnikiem są wszelkiego rodzaju mączki rybne, krylowe jak również pellety wykonane na bazie produktów roślinnych.
Na sklepowych pułkach możemy zauważyć również bardzo dużo rodzajów pelletów:
– expander pellet - zawitał na polskim rynku już kilka lat temu. Różni się on od standardowych pelletów tym, że unosi się na powierzchni wody. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Kiedy warto go zastosować i jak odpowiednio powinniśmy go przygotować? Jest to jeden z rodzajów pelletu, który różni się tym, że pływa po powierzchni. Tak naprawdę możemy z powodzeniem stosować go w 2 sytuacjach.
a) bez wcześniejszego przygotowania do łowienia, czy też nęcenia karpi z powierzchni
b) jako przynętę haczykową, po wcześniejszym, odpowiednim przygotowaniu
Jak przygotować go jako przynętę haczykową?
Do odpowiedniego przygotowania większej części spośród expanderów potrzebna nam jest specjalna pompka bądź pudełko próżniowe. Aby go przygotować potrzebujemy zaledwie 5 minut. Do wykonania tej czynności oprócz pompki musimy wyposażyć się w wodę, odpowiednią ilość pelletu oraz jeśli chcemy dodatkowo aromatyzować, bądź zmienić barwę naszego pellletu liquid.
Jak odpowiednio go przyrządzić?
1. Do naszej pompki lub pudełka wkładamy odpowiednią ilość pelletu.
2. Wlewamy wodę tak by każdy z pelletu się unosił.
3. Jeśli chcemy nadać dodatkowy aromat lub zabarwić nasze granulki możemy dodać dodatkowo liquid.
4. Zamykamy nasze pudełko, bądź pompkę i pompujemy (kilka ruchów powinno wystarczyć).
5. Kolejnym krokiem jest „uwolnienie” powietrza, każdy pellet powinien opaść na dno, jeśli jednak tak się nie stało powinniśmy powtórzyć powyższy krok.
Po wykonaniu powyższych kroków nasz pellet jest gotowy do użycia. Musimy przełożyć go do pojemnika i zalać minimalnie wodą, tak aby był nią delikatnie pokryty, w ten sposób nie wyschnie – jeśli planujemy użyć go od razu.
Jeśli natomiast przygotowuje go szybciej – kilka, a nawet kilkanaście godzin przed wyjazdem nad wodę – w takim przypadku należy schować go do woreczka czy pojemniczka i usunąć powietrze. Takie pudełko czy worek najlepiej trzymać w lodówce.
Tak przygotowany pellet jest świetną przynętą haczykową na wszelkiego rodzaju ryby karpiowate, począwszy od najmniejszych plotek, poprzez karasie, kończąc na większych okazach karpi. Możemy z powodzeniem stosować go zarówno podczas łowienia na method feeder, feeder, jak również metodą spławikową.
Zanęta do łowienia z powierzchni.
Warto korzystać z idealnej i słonecznej pogody.
Często podczas dnia możemy zaobserwować poruszające się przy powierzchni karpie. W takiej sytuacji warto sięgnąć po delikatną wędkę i spróbować łowić je z powierzchni, za pomocą pływających przynęt jak pellet, chleb, pływająca kukurydza, czy wszelkiego rodzaju pasty. W takiej sytuacji bardzo dobrym wyborem będzie zanęcenie expanderem, ponieważ unosi się on na powierzchni wody i zwabi w naszą miejscówkę niejeden okaz.
– jelly pellet – miękki pellet przynętowy, możemy stosować go bezpośrednio na haku, jak również na włosie.
Pellet odznacza się również określoną twardością i wielkością, co ma duże znaczenie podczas łowienia poszczególnych gatunków ryb. Jak bowiem się okazało, jest skuteczny nie tylko na karpie, ale również na liny, leszcze, sumy, brzany. Łowiąc metodą gruntową, możesz założyć pellet tak samo jak inną przynętę, czyli przekłuć go. Metoda nakładania pelletu na gumkę polega na naciągnięciu gumki i utworzeniu małego oczka na haczyk, a w duże wkładasz kostkę. Są też gumki z jednym oczkiem, wówczas zakładasz je na pellet i od razu na hak. Niewielkie kulki proteinowe o mięsnym smaku, kukurydza, rosówki. Występują dwie podstawowe kategorie pelletów: zanętowe i haczykowe. Pellet ten może być zarówno pływający jak i tonący.
Pellet przynętowy
To nieodzowny element wyposażenia wędkarza. W ofercie naszego sklepu dostępne są wyselekcjonowane produkty najlepszych dostawców.
Pellet przynętowy charakteryzuje się naturalnym składem, który gwarantuje mu wysoką skuteczność. Na uwagę zasługuje przede wszystkim duża zawartość białka pochodzącego z mączek rybnych. Wysokobiałkowy, twardy i oleisty pellet haczykowy sprawdzi się zarówno podczas połowu w wodach stojących, jak i rzekach. Zróżnicowanie smaków, zapachów i kolorów jeszcze mocniej oddziałuje na ryby. Efektywność uwalniania składników w kontakcie z wodą powoduje, że ryby szybko lokalizują przynętę. Możemy je stosować na wiele sposobów np. nęcąc punktowo przy pomocy woreczków PVA bądź rakiet. Natomiast te drugie są bardzo skutecznymi przynętami przy połowie wszystkich ryb karpiowatych. Stosujemy wówczas metodę włosową.
Pellet zanętowy
Zróżnicowanie pod względem kolorów i smaków (dostępne są smaki mięsne i owocowe) pozwala na dobranie produktu zgodnie z własnymi preferencjami i doświadczeniem.
Pellet można wykorzystać na niezliczone sposoby, poniżej kilka naszych propozycji, jakkolwiek to nęcenie to główny sposób użycia.
Nęcenie dywanowe, pellet może być używany do tworzenia szerokiego dywanu zanętowego, dzięki czemu ryby kręcą się długo wokół nęconego miejsca, to idealne rozwiązanie do nęcenia różnych gatunków karpiowatych.
Nęcenie punktowe, mogą być używane z workami PVA i siatkami, pozwalając wędkarzom na punktowe wabienie ostrożnych ryb.
Bez względu na typ wszystkie pellety to idealny składnik wszystkich możliwych mieszanek z kulkami, ziarnami, zanętą itp
Pelety mielone są również dobrym dodatkiem do miksów do własnoręcznej produkcji kulek, mogą być używane z zanętą, ziarnami. Kruszony pellet jest bardzo skuteczny i stanowi świetny dodatek do zanęty podczas połowu dużych leszczy, linów, kleni i brzan.
Jednym z popularnych sposobów jest zrobienie pasty pelletowej. Wystarczy wsypać pellet do wiadra i dodać gorącej wody, a zacznie się on zmieniać w pastę, którą można pokryć koszyk do metody. Jest to szczególnie skuteczne w zamulonych miejscach.
Przygotowujem pellet.
Po pierwsze wsypujemy do pojemnika przygotowaną do wędkowania ilość pelletu i zalewamy wodą tak aby całość była pod jej powierzchnią, na okres kilkudziesięciu sekund. Następnie odlewamy wodę, a pellet należy przemieszać i zostawić na 15-20 minut, tak aby „doszedł”. Można do tego celu kupić specjalne zestawy do przygotowywania pelletu, z pojemnikiem i dosuwaną i odsuwaną siatką. To dobry sposób do znanych nam pelletów.
Inny sposób przygotowania pelletu.
Do tego celu wykorzystujemy miarkę o pojemności 100 lub 125 ml. Do pojemnika odmierzamy np. 5 miarek pelletu. Zazwyczaj dajemy 3 miarki pelletu o naturalnej barwie i po jednej miarce pelletu w kolorze czarnym np. o smaku halibuita i czerwonym np. o smaku kryla. Można kombinować z różnymi smakami i kolorami. Pellet dokładnie mieszamy i dodajemy na te 5 miarek, jedną miarkę wody. Co jakiś czas mieszamy. Po kilkunastu minutach pellet jest gotowy do podajnika. Co jakiś czas można go delikatnie spryskać wodą. W podobny sposób można robić różnego rodzaju method mix-y.
.