Ryż

 

 

ryz

Ryż ( pomimo ze wyśmiewany przez wielu wędkarzy ) jest problematyczną przynęta jak "miesko" (robaki) się nie sprawdza, bądz ryby biorą delikatnie i chimerycznie, bo ryż podnosi przypon/haczyk i się rzuca rybą w oczy, a najmniejszy ruch/zawirowanie wody powoduje ze podnosi sie tak fajnie do góry. Ryż może służyć jako dodatek do zanęty lub być samodzielną zanętą /przynętą. Jeżeli stosujemy ryż jako przynętę to nabijamy go na cieniutkie druciaki bo przy grubszych haczykach ziarno pęka.
Po odpowiednim czasie nęcenia zanętą z ryżem lub samym ryżem biorą na niego krąpie, leszcze, płocie i wzdręgi. Ryż w zależności od zamiaru użycia wybieramy długi lub krótki. Krótki ryż jest stosowany jako dodatek do zanęty, a ryż długi jako przynęta.
Ryż gotujemy na pół twardo cały czas mieszając i sprawdzając jego twardość, gdy ma odpowiednią twardość to zaczynammy go doprawiać. Barwimy ryż na kolory w zależności na jakiej głębokości łowimy. Do barwienia możemy użyć barwników do kolorowania jajek. Dodatkowo aromatyzujemy ryż dodając np. przeciśnięty czosnek, cukier waniliowy lub miód.
Po ugotowaniu ryżu (gdy wykorzystywać będziemy go jako przynęty) wsypujemy do miski i zwilżamy odrobiną oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego/arachidowego w zależności od tego co mamy w domu lub co preferujemy na ryby. Następnie cały ryż dokładnie mieszamy aby pokrył się olejem (nie będzie się sklejał) i rozkładamy go cienką warstwą do przestygnięcia.
Samym ryżem nie nęciamy ale jeżeli ktoś chce spróbować to nęcimy tak z 3 dni przed łowieniem i jakieś tam wyniki przeważnie będziemy mieli. Ryż można użyć do doklejenia zanęty.

Nie stosujemy ryżu bez aromatów gdyż jest on bez smaku i zapachu dlatego słabo wabi ryby.

 

 

Wyszukane w Internecie

 

1. W tym roku kilka razy zastosowałem dodatek gotowanego ryżu długoziarnistego (basmati) do zanęty zamiast mrożonej pinki. Na haczyk zakładałem wówczas białego robaka lub 2-3 pinki. W mojej subiektywnej ocenie gotowany ryż basmati był minimalnie mniej skutecznym dodatkiem niż pinka. Ryż testowałem na łowisku specjalnym PZW, gdzie dominującymi gatunkami są karp, lin i karaś. Na 1 kg suchej mieszanki zanętowej dodawałem około 100 g gotowanego ryżu basmati.

2. Kasza jaglana bardziej doklei zanętę niż ryż, a najlepiej kaszka kukurydziana. Próbowałem z ryżem i na wodzie stojącej nie było jakiś znaczących różnic. Na płynącej większa ilość dodatku ryżu odciągnęła mi ryby od kul, bo ryż jest lekki i woda go mocno wyniosła jak zanęta "puściła".

3. Kiedyś próbowałem dodawać ryż do zanęty, z tego co się działo na łowisku wywnioskowałem, że ryż lubiany jest przez płoć, uklejki, wzdręgi ogólnie drobnicę, większa ryba nie podeszła, ale trzeba próbować ze smakiem.

4. Kolego potężne koncerny zatrudniają specjalistów do tworzenia zanęt wędkarskich i wydają na ten cel niemałe pieniądze; gdyby ryż był co najmniej dobrym komponentem na pewno używano by go powszechnie jako składnik zanęt wędkarskich, ( jednak tak nie jest ) Confused
Przez kilka lat moim hobby było tworzenie samodzielnie zanęt, na wzór tych ze sklepu; a to dzięki W.R. Kremkusowi, który uchylił rąbka tajemnicy w książeczce "Sztuka nęcenia". Przy jego współpracy powstała także książeczka "Zanęty" autorzy: Jacek Leśniowolski i Stanisław Stupkiewicz.

Oto z niej cytat, z rozdziału zboża i ziarna:

Ryż
Znanych jest wiele odmian tego zboża z odległych regionów ciepłych i mokrych. Z wędkarskiego punktu widzenia nie ma miedzy nimi istotnych różnic - co najwyżej warto czasami zwrócić uwagę na kolor. Niektórzy z powodzeniem używają ziarna w całości. Częściej jednak stosuje się uzyskaną z niego mąkę o dużej zawartości krochmalu lub płatki. Rzadko natomiast używa się kleiku.
W zanęcie jako składnik wiążący i objętościowy.
ZASTOSOWANIE: Do wszelkich jasnych zanęt gruntowych i powierzchniowych. Suchy o barwie białej, namoczony - biały złamany. Całe ziarna są bardziej sycące niż mąka, którą duża ryba się nie interesuje, raczej ukleje i inna drobnica. Ma niewielkie właściwości zlepiające. Przeciwnie kleik ryżowy..."

Podsumowując: ryż ( ze względu na wielkość ziaren ) nie jest zanętą partykularną, zaś ze względu na jego cenę mamy do wyboru inne składniki o lepszym działaniu np. słodki łubin.

 

 

 

cofnij150