- Odsłon: 28
Jętka
Owad dorosły (imago) żyje tylko kilka godzin. Okres lotu trwa od maja do sierpnia. Długość ciała wynosi 14-20 mm. Wielkość: larwy od 3 do 25 mm, dorosłe od 5 do 8 mm. Osobniki dorosłe mają skrzydła w spoczynku sterczące do góry. Dieta - mikroskopijne glony, materia organiczna, kawałki roślin, czasami inne owady. Niektóre na przednich odnóżach mają włoski, którymi filtrują wodę. Są pokarmem dla: ryb, i większych owadów drapieżnych. Siedlisko życia - dno i brzegi zbiorników wodnych różnego typu. Cykl rozwojowy - samica składa jaja do wody i wkrótce potem ginie – wylęgają się larwy – następne stadium to postać dorosła (żyje od kilku godzin do kilku dni). Występują we wszystkich wodach nizinnych od wiosny do jesieni. Larwy jętek podobne są do larw widelnic. Mniejsze można zbierać spod kamieni, większe w przybrzeżnych namułach, podobnie jak larwy ochotki. Przechowuje się jak larwy ochotki, ale na ogół szybko giną. Wygląd dużo zależy od warunków życia.
Dotyczy to zarówno kształtu jak i barwy: od zieleni poprzez brąz, aż do czerni. Jętki to przynęta wręcz legendarna. Jej skuteczność jest zdumiewająca. Zwłaszcza w okresie rójki.
Samica składa jaja do wody. Larwy rozwijają się w wodzie 2-3 lata. Przechodzą linienie nawet 20 razy. Bardzo delikatne, trudne i do przechowywania jak i do utrzymania na haczyku, ale doskonałe na na wszystkie niemal ryby karpiowate. Larwy jętek podobnie jak chruścików zakładamy na haczyk 9-11. Duże larwy zaczepiamy za ostatni segment ciała, dzięki czemu mogą się swobodnie poruszać prowokując ryby do brania.
Zalety - naturalny pokarm rzecznych ryb – daje świetne efekty. Wady - sezonowość występowania (maj), działa najlepiej w czasie i miejscu rójki.
Sposoby wykorzystania jętki:
- zbita w kule i obwiązana nitką stanowi doskonałą przynętę na wszelkie rzeczne grube ryby, z sumem na czele,
- suszona może służyć jako zanęta,
- suszona i mielona może być dodawana do kulek proteinowych, ciast, past i zanęt,
- gnieciona jętka to dobry atraktor.
Łowienie na jętki:
Kule jętki obwiązane nicią nabijamy na solidny hak słusznych rozmiarów. Im mocniej obwiążemy jętkę nicią, tym mniej zostanie obgryziona przez drobnicę. Szkoda marnować takiej przynęty na płotki, czy jelce. Wiązanie jętki dodatkowo nacina ją co sprawia, że do wody wyciekają jej soki.
Najlepszy sposób na jej zbieranie:
Samochód włączasz długie światła dość blisko zawieszonego prześcieradła pod którym masz jakiś karton lub rozłożoną folie. Co chwilę zrzucamy z prześcieradła jętkę i zbieramy przy jej wylocie możemy całe wiadro nazbierać.
Na przynętę nadają się larwy i owady dorosłe, które są chętniej zjadane przez ryby. Niestety przynęta z dorosłych owadów jest dostępna krótkotrwale. Lubią je karpie, leszcze, jazie, płocie a nawet okonie i sumy. Ze względu na to że są delikatne używa się małych haczyków i zakłada kilka sztuk. Można dorosłe owady sklejać.