- Odsłon: 27
Chrabąszcz majowy
Postać dorosła chrabąszcza majowego
Larwa chrabąszcza
Zakładania chrabąszcza na haczyk
Na chrabąszcza łowi sie jazie i klenie, bolenia oraz na wielkie karpie.
Większe chrabąszcze zakładamy na haczyki 4-6, mniejsze na haczyki 6-9.
Wiosenną przynętą bardzo skuteczną o tej porze roku jest pędrak – jest to larwa chrabąszcza majowego schowana w ziemi żerująca na korzeniach naszych roślin czy to na działce czy też na polu lub nawet często na przydomowych trawnikach.
Larwa chrabąszcza majowego to wiosenny przysmak naszych ryb po zimowym wygłodzeniu.
Pędraki to biało-żólte bardzo grube wygięte w połowie osiągające czasami nawet pięć centymetrów długości larwy naszego chrabąszcza majowego którego przecież bardzo dobrze znamy z dziecięcych zabaw naszej młodości.
Pędraki najczęściej przebywają w miejscach suchych od południowo- zachodniej strony naszych upraw gra tu dużą rolę suchość gleby. Pędraki wykopuję najczęściej na działce wykopując niepotrzebne zeszłoroczne rośliny ponieważ znajdują się blisko korzeni które obgryzają niszcząc je a szczególnie wiosna gdy się ociepla.
Dużą ilość pędraków można znaleźć również na polach gdy rolnicy przeprowadzają wiosenne podrywki lub orki jest ich wtedy multum no i wystarczy tylko zbierać bez wkładu pracy jaką jest kopanie.
Wiosną pędraki jako przynęta to bardzo skuteczna broń na klenie, dorodne płocie zresztą nie ma co wymieniać ponieważ bierze na nie każda ryba nawet duże karpie.
Pędraki można przechowywać w tekturowym pudełku dając trochę ziemi lekko ją skrapiając woda ale tylko lekko, można je tak przechowywać nawet cały tydzień.
Pędraki zakładamy na haczyk przekłuwając je tuż za głową gdzie mają trochę twardszą powłokę i w ten sposób założony robak nam nie spadnie w czasie dalszego rzutu.
Na ryby większe można zakładać na haczyk nawet dwa lub trzy sztuki co zwiększa atrakcyjność naszej przynęty na ryby większe.
Pędraki to ulubiony przysmak ryb karpiowatych ale nie gardzą nimi również dorodne okonie no i przede wszystkim liny.