- Odsłon: 39
Wzdręga, krasnopiórka (Scardinius erythrophthalmus)
Rozmiar:
długość do 40 cm
masa do 1,2 kg
Wymiar ochronny: 15 cm
Możliwość zabrania z łowiska w ciągu doby: do 5 kg
Okres ochronny: brak
Rozród: Przypada od kwietnia do maja.
Jak wygląda:
Charakterystyczny dla wzdręgi jest jej przeważający złocisty kolor. Grzbiet ma barwę zielono szarą, zielono brązową, boki mają połysk mosiężny, natomiast brzuch jest srebrzysty. Płetwy grzbietowa, odbytowa i brzuszne są krwistoczerwone, ceglaste. Ciało ma wysokie, o ścieśnionej płaszczyźnie bocznej. Otwór gębowy jest wzniesiony do góry. Wzdręga jest często mylona z płocią, a znakiem odróżniającym są jej lśniące, złociste oczy. Średnie łowione sztuki mają troszkę ponad 20 cm. Pożywieniem wzdręgi jest głównie pożywienie roślinne i małe organizmy zwierzęce. Młode osobniki żywią się planktonem, a po osiągnięciu długości około 7 cm zaczynają zjadać głównie roślinność wodną.
Kiedy najlepiej łowić:
Najlepszą porą są miesiące ciepłe miesiące letnie. Ogólnie to okres od wiosny do jesieni. Duże wzdręgi tworzą niewielkie, liczące po 10-20 sztuk stadka. Stado wzdręg podczas pochmurnej i zimnej pogody przebywa przy dnie, wśród pokrywających je wodorostów, na głębokości około 3 metrów. W dni słoneczne nawet duże wzdręgi często pływają tuż pod powierzchnią , penetrując korytarze wśród roślin i oczka wolnej powierzchni wody w trzcinowiskach. Cel wędrówek tych ryb w takie miejsca jest łatwy do rozszyfrowania. Latem i na początku jesieni na liściach trzcin przebywają przeogromne stada mszyc. Nawet słabe podmuchy wiatru lub trącenie trzciny przez przelatującego ptaka powodują, że mszyce spadają na powierzchnie wody, stając się bardzo łatwym łupem wzdręg.
Przynęty:
Znaczną część pokarmu wzdręgi stanowią rośliny wodne, głównie glony. Ziarna kukurydzy, dżdżownica kalifornijska, dżdżownica polna, białe robaki, pszenica, pęczak, konopie, bułka i chleb, makarony, wyka, kasza manna, porzeczki - czerwone, żółte, czarne, ryż, łubin, słonecznik, płatki owsiane.
Zanęta:
Nie musi być wyszukana, wystarczy wrzucić kilka kromek chleba. Wzdręga nie pogardzi też kukurydzą czy grochem
Metody i techniki połowu (Jak łowić):
Metoda spławikowa. Jako, że ryby głównie pływają przy powierzchni wody, haczyk z przynętą powinien być zanurzony na kilkanaście centymetrów. Przynetę należy podawać w środkowych partiach wody, a w gorące dni tuż pod powierzchnią w prześwitach pomiędzy roślinami. Podczas upału można łowić również wędką muchową na małą suchą muszkę 14-16 lub wolno tonącą nimfę. W wodzie z bogatą roślinnością holowanie złowionej ryby za pomocą cieńkiego przyponu często kończy się utratą ryby. Dlatego łowiąc wzdręgi pośród wodnych roślin stosujemy grubszy przypon niż na otwartej wodzie. Metody połowu i przynety są identyczne jak dla płoci. Stanowisko zanęcamy tym samym co zakładamy na haczyk. Zarzucając zestaw, przyholowujemy żyłkę na szpuli tuż przed opadnięciem spławika na wodę. Dzieki temu żyłka pod spławikiem wyprostuje się, a przynęta będzie naturalnie opadała w toni.
Zestaw:
Wzdregi łowi się lekką wedką gruntową. Najczęściej spotykany jest zestaw spławikowy – żyłka od 0,14mm do 0,22mm, przypon, wędka o długości od 3,5 do 4,5 metra, haczyki od numeru 8 do numeru 14, bardzo czuły spławik od 1 do 2,5 grama. Wybierajmy przezroczysty waggler typu crystal, który w czystej wodzie jest słabiej widoczny niz zwykłe spławiki, co zmniejsza ryzyko spłoszenia ryb. Większość śrucin zaciskamy przy podstawie spławika i wyważamy zestaw tak, by nad powierzchnię wody wystawał tylko 2-centymetrowy górny koniec spławika. Ustawiamy spławik w odległości od 60-90 cm od haczyka. Wzdręga nie jest przesadnie ostrożna, ale sposób jej żerowania sprawia, że branie nie zawsze objawia się zanurzeniem spławika. Czasem zostanie on odciągnięty w bok, a nawet wyłożony. Poza tym, jeśli zastosować zbyt mało precyzyjny zestaw, to branie może w ogóle pozostać niezauważone. Można wspomóc się bardzo precyzyjnym czujnikiem brań, ale i tak nie zastąpi on wprawnego oka i dużego doświadczenia.
Jak złowić wzdręgę na spławik?
Jedną z najpopularniejszych technik łowienia wzdręg jest metoda spławikowa. Trzeba pamiętać, że ryby te lubują upalną pogodę, więc łowienie np. w samo południe przy największym upale, w tym przypadku nie jest niczym niezwykłym. Do łowienia będziemy używać zazwyczaj delikatnego zestawu. Za wędzisko najlepiej posłuży nam bat o długości np. 4-5 metrów. Nie używamy zbyt grubej żyłki, 0,16-0,20 mm w zupełności wystarczy. Przypon może być jeszcze cieńszy. Spławik z reguły o gramaturze od 1 do 2 gram. Grunt ustawiamy z reguły bardzo mały, gdyż ryby te żerują blisko powierzchni wody. Jeśli nie mamy brań, zawsze można go zwiększyć i próbować łowić w toni lub bliżej dna. Przed wędkowaniem możemy przygotować łowisko, podając nieco zanęty. Może to być zwykła zanęta uniwersalna, lub np. płociową. Zanęta powinna mieść niezbyt grubą frakcję, ponadto powinna dość dobrze pracować i tworzyć chmurę zanetową, mającą za zadanie zwabić wzdręgi. Jako przynęty na wzdręgę możemy użyć pinki, białego robaka lub np. kukurydzy.
Jak złowić wzdręgę na spinning?
Wzdręgi na spinning najlepiej jest łowić ze środków pływających lub brodząc w wodzie. Do skutecznego łowienia tego gatunku potrzebna jest obserwacja wody. W upatrzone miejsce podajemy przynętę. Trzeba być skoncentrowanym, gdyż wzdręgi zazwyczaj biorą z opadu, zaraz po wpadnięciu wabika do wody. Technika prowadzenia przynęty może być różna w zależności od preferencji wędkarza i zerowania wzdręg. Warto próbować prowadzić przynętę spokojnym i jednostajnym ruchem z niewielkimi przerwami, pozwalającymi opaść przynęcie bliżej dna. Od czasu do czasu można próbować delikatnego podbicia. Kluczem do sukcesu jest obłowienie jak najbliższego obszaru trzcin. Do łowienia wzdręg idealnie nadają się wędziska typu ultra light z ciężarem wyrzutu np. 0,5 do 5-7 gram. Do tego kołowrotek w rozmiarze około 2000 lub 2500, na który nawijamy żyłkę o średnicy 0,16 mm. Łowiąc wzdręgi warto mieć ze sobą okulary polaryzacyjne, które nie tylko ułatwia nam zlokalizowanie wzdręgi przy mocnym słońcu ale też ułatwią obserwacje rzutów i prowadzenia przynęty.
Jakie przynęty spinningowe na wzdręgi?
Za jedne z najlepszych przynęt spinningowych na wzdręgi są uważane tzw. microjigi o różnych kolorach np. czarno-pomarańczowe, czarno-zielone czy żółto-czerwone. Równie skuteczne są niewielkie twistery w kolorach np. motor oil czy herbata z pieprzem. Ponadto wzdręgi łowi się także na obrotówki w rozmiarze 00. Jeśli mamy nadzieję na większe wzdręgi wówczas powinniśmy próbować obłowić rejon trzcin woblerami zarówno w agresywnych jak i naturalnych kolorach.
Łowiska:
Lubi również przebywać w mocno zamulonych jeziorach. Jest ryba stadną, grupuje się z reguły po kilka sztuk, przebywać głównie w ciepłej wodzie, przy powierzchni. Występuje w dolnych odcinkach rzek, gdzie wybiera stanowiska z szerszą, cieplejszą i stojącą lub wolno płynącą wodą (spokojne zakola i odcięte rzeczyska i miękim słabo zamulonym dnem. Spokojne rzeki, zarośnięte i najlepiej ciepłe wody stojące (jeziora, stawy). Bardzo jej odpowiadają stanowiska zarośnięte. Zazwyczaj jest w towarzystwie płoci i małego karpia, lecz unika wód z twardym kamienistym dnem. Trzyma się zwykle blisko brzegów, w lecie także w średniej warstwie wody. Pod wieczór przemieszcza się pod powierzchnię wody, z której zbierają owady. Ryba ta lubi pływać przy powierzchni. Trzciny, oczerety są miejscami przy których wzdręga lubi przebywać. Łowisko zanęcamy blisko trzcin pływającymi poczwarkami, tak by spływały z wiatrem, dopóki wzdręgi nie pokażą się przy powierzchni wody. Gdy ryby już się pojawią używamy zestawu z wagglerem przymocowanym za dolny koniec, co pozwoli zatopić żyłkę główna i uchronić ją przed znoszeniem przez wiatr.
Wymiar i okres ochronny:
Brak okresu ochronnego, wymiar ochronny do 15 cm, brak limitu połowu.