Karaś pospolity (Carassius carassius)

 

 

 

 karas pospolity

 

Rozmiar:

długość do 40 cm
masa do 2 kg

 

Wymiar ochronny: brak
Możliwość zabrania z łowiska w ciągu doby: do 5 kg


Okres ochronny: brak

 

Jak wygląda:

Cechą charakterystyczna karasi jest kształt ich ciała: wysoki, krótki, silnie bocznie spłaszczony. Karaś posiada długą płetwę grzbietową, która kończy się na granicy z płetwą ogonową. Jako, że potocznie zwany jest złocisty, jego ciało jest koloru żółtawo brązowego. Przeciętnie łowione sztuki mają od 20 do 35 cm. Karaś złocisty podobny jest do pełnołuskiego karpia, ale jak ten, nie ma wąsików. Pożywieniem karasia jest przede wszystkim roślinność denna i drobne zwierzęta denne (larwy ochotek). Podczas połowów możemy też natrafić na karasia srebrzystego, który jest nieco większy i jak sama nazwa mówi ma inną barwę.

 

Występowanie:

Na karasie możemy trafić starorzeczach, stawach, zamulonych zbiornikach. Z racji tego, że karaś jest odporny na brak tlenu, możemy trafić na niego tam, gdzie innych ryb nie spotkamy czyli np. bagnistych zbiornikach, bajorkach. W wodzie przebywa najczęściej przy dnie, najlepiej mulistym.

 

Okres połowu (Kiedy najlepiej łowić):

Karaś nie lubi chłodu, dlatego w okresie zimowym brania całkowicie ustają, gdyż ukrywa się on w mule. W pozostałych porach roku możemy spodziewać się go na haczyku. Lipiec i sierpień jest najlepszym czasem na karasie.

 

Przynęty:

larwy chruścika, larwy ochotek i Jokerslarwy ochotek i Jokers, dżdżownica polna, dżdżownica kalifornijska, biały robak i pinka, sery, mięso wołowe, mącznik młynarek, fifis, kastery, kornik, larwa widelnicy, rosówka, skwaty, gąsienice, ośliczki, kiełże, surowa biała kiełbasa, mięso gulaszowe, pszenica, pęczak, konopie, makarony, czosnek, łubin, słonecznik, bobik,

Zanęty:

Specjalne zanęty na karasia, często w parze z linem czy jaziem. Ponadto kukurydza, groch i inne ziarna.

Metody i techniki połowu (Jak łowić):

Karaś zanim złapie przynętę na całego lubi się z nią pobawić podskubując ją. Dlatego często trzeba się uzbroić w cierpliwość. Najlepszą metodą na karasie jest metoda spławikowa i gruntowa, feeder. Należy pamiętać, że ryby te żerują przydennie, dlatego też przynęta musi być tam umieszczona.

 

Zestaw:

Karasie można łowić na wiele sposobów. Gruntowy – najczęściej wędzisko feeder lub picker, żyłka główna do 0,22 mm średnicy, przypon z żyłki 0,12 – 0,14 mm. Spławikowy – wędzisko 4-5 metrów, czasami odległościowe. Żyłka podobnie jak w metodzie gruntowej. Haczyk 10-14.

 

Łowiska:

Najczęściej wody stojące – jeziora, stawy, zbiorniki zaporowe. Bardzo często występuje także w starorzeczach, czy wolno-płynących rzekach i kanałach.

 

Wymiar i okres ochronny:

Brak okresu i wymiaru ochronnego, a także limitu dobowego połowu.

 

 

 

 

cofnij150