- Odsłon: 38
Kiełże
Rodzina skorupiaków z rzędu obunogów. W Polsce występują w rzekach kiełż zdrojowy (Gammarus pulex) jak i jeziorach kiełż jeziorny (Gammarus locusta). Z powodu swojego masowego występowania, stanowi główne źródło pokarmowe naszych ryb. Kiełże mają długość od kilku milimetrów do 2,5 cm. Ubarwienie uzależnione jest od podłoża na jakim przebywa.
Jest to doskonała przynęta na płoć, jelca, okonia. W handlu można kupić kiełż suszony jako pokarm dla żółwia wodnego, większych ryb akwariowych, a także dla ryb z oczek wodnych. Po sproszkowaniu stanowi składnik kulek proteinowych. Pozyskanie tej przynęty nie powinno stanowić żadnego problemu. Wystarczy zaopatrzyć się w siateczkę taką jak do łowienia ryb akwariowych i próbować łapać w miejscu ich występowania. Często można go znaleźć pod kamieniami jak również wśród obumarłych szczątków roślin i wszelkich patyków.
Metoda połowu to lekka przepływanka na małych rzekach. Wędzisko uzbrojone w zestaw odpowiedni do głębokości i uciągu wody. Cienka żyłka na przyponie 0.10 mm max plus haczyk druciak numer 16 -18 z długim trzonkiem. Kiełże dobrze zakładać po dwa za odwłok w innym wypadku szybko giną. Zanęta na łowisku nie jest wskazana. Skorupiaka tego najlepiej zdobyć bezpośrednio przed łowieniem. Można go przechowywać w zamkniętym pojemniku z szczątkami roślin i odrobiną wody. Nie nadaje się do dłuższego przechowywania.