- Odsłon: 51
Słonecznik jako przynęta i zanęta
Makuch słonecznikowy
Ze względu na swoje właściwości jako, że jest bardzo tłusty, stosuje się go przeważnie do zanęt silnie pracujących, których to utworzone przez nas kule, będą natychmiast się rozkładać na dnie i tworzyć słup zanętowy unoszący się ku powierzchni. Makuch możemy zastąpić pestkami słonecznika, dyni bądź arachidami choć te są już znacznie droższe przy czym nie będzie to mieć większego znaczenia na jakość zanęty. Makuch posiada bardzo dobre właściwości pozwalające unosić inne składniki, co jest przyczyną powstawania wcześniej wspomnianego słupa zanętowego.
Makuch roślin oleistych to doskonały komponent o bardzo dobrych parametrach, chętnie pobierany przez wszystkie ryby karpiowate, ich zawartość w mieszance zanętowej znacząco zwiększa efektywność połowów.
Makuchy roślin oleistych bardzo często wykorzystywane są jako składnik miksów do produkcji kulek proteinowych i wszelkiego rodzaju method miksów. Z powodzeniem używane są również jako dodatek znacząco poprawiający skuteczność zanęt na większość ryb karpiowatych.
Makuchy roślin oleistych są niezastąpionym składnikiem zanęt karpiowych, leszczowych, płociowych i linowych. To doskonały produkt efektywnie wzbogacający i poprawiający skuteczność wszystkich komponowanych mieszanki zanętowych i miksów.
Otrzymywany jest w wyniku tłoczenia oleju z resztek nasion. Do przygotowania mieszanek paszowych jest to ważny dodatek. Ponieważ ciasto jest zdrowym białkiem, można je dodać do diety każdego zwierzaka. W przeciwieństwie do zbóż, ciasto słonecznikowe jest znacznie lepszej jakości.
Ciasto ma inną nazwę, wśród ludzi często nazywane jest „makuha”. Ponieważ ciasto zawiera dużą ilość tłuszczu, jest dość pożywne i ma wysoką wartość energetyczną.
Podczas produkcji oleju powstają pozostałości stałe - makuch i mączka. Produkty różnią się składem pozostałych tłuszczów:
- Mączka - zawartość tłuszczu w mące nie przekracza 2%, zawartość białka jest bardzo wysoka - 43%. Służy do celów wędkarskich jako podstawa zanęty, z dodatkiem różnych wypełniaczy i aromatów, ponieważ nie mają zapachu ze względu na brak tłuszczów.
- Makuch - skład ciasta jest bardziej zróżnicowany: białka do 40%, tłuszcze do 10%, błonnik do 30% oraz wszystkie przydatne minerały z mikroelementami, które są podstawą oryginalnego produktu - nasiona. Do łowienia jest używany jako podstawa do przynęty w czystej postaci.
Słonecznik to najczęstsza i najczęściej używana przyneta do łowienia ryb. Ma przyjemny zapach i smak, które są niezbędnymi wskaźnikami wysokiej jakości sprzętu.
Oczywiście służy to do łowienia nie tylko w postaci ciast czy ciast. Całe nasiona słonecznika, konopi lub lnu są lekko prażone (gotowanie wydobywa smak ziaren), a następnie mielone w młynku do kawy.
Ciasto lub makukha czasami też podgrzewa się w piekarniku lub mikrofalówce, zalewa wrzątkiem, a zmielone smaży się na patelni. Każda metoda obróbki cieplnej poprawia smak i atrakcyjność przynęty.
Ciasto słonecznikowe ma zapach atrakcyjny dla sandacza, karpia, leszcza i innych ryb. Czasami jednak naturalny zapach słonecznika nie wystarcza na porządny kęs. W takich przypadkach na ratunek przychodzą aromatyczne dodatki.
Zapachy do zanęty:
Zapachy lata:
- miód - dodatek przeznaczony do ciepłej wody, dodawany do zbóż lub ziaren podczas gotowania na parze;
- truskawka (lub malina) - typowy smak na sezon letni;
- aromat śliwki - który często łączy się z gałką muszkatołową lub truskawkami;
- tutti frutti - często używany jako główny składnik przy połowach karpi.
Zapachy do zimnej wody:
- smak czosnku - stosowany jesienią lub wiosną;
- czekolada - szczególnie skuteczna w zamkniętych zbiornikach;
- zapach anyżu
- aromat koperkowy - atrakcyjny dla karasia, a także dla leszcza i karpia;
- zapach konopi - bardzo skuteczny, ale nie zawsze można znaleźć taki spray;
- zapach sera
Smaki uniwersalne:
- oryginalny zapach słonecznika;
- wanilia - przyciąga karaś, karp, baran, płoć, leszcz;
- kukurydza jest jednym z najczęstszych smaków podczas łowienia karpi (stosuje się również smaki sojowe lub kukurydziano-sojowe).
Sposób ręczny robienia brykietów z nasion słonecznika
Makuha jest przygotowywana ręcznie w kuchni. Przepis na gotowanie krok po kroku:
- przygotować świeże nasiona 1 kg, cukier 1 szklankę i mąkę kukurydzianą 2 szklanki;
- nasiona smażone są do połowy ugotowane;
- zmiel je w blenderze lub młynku do kawy na sypką masę;
- przygotowujemy syrop cukrowy - cukier i wodę jeden do jednego, do sklejenia przyszłego ciasta. Gotować 20 minut;
- gotować na parze lub smażyć mąkę kukurydzianą, aby zwiększyć jej wartość odżywczą;
- mieszać składniki, aż do uzyskania masy ciasta;
- rozwałkować wałkiem do ciasta i pokroić w brykiety;
- wysuszyć przygotowane produkty w temperaturze pokojowej przez 5 dni.
- Powstały produkt słonecznikowy rozpuszcza się w wodzie w ciągu 4 godzin, co wystarcza na łowienie ryb.
Metoda mechaniczna robienia brykietów z nasion słonecznika
Do produkcji brykietów stosuje się prasę i formy. W sklepie można kupić małą prasę. Wykorzystywane są również domowe prasy, sokowirówki, zaciski zębatkowe oraz podnośnik ze specjalną ramą. W Internecie istnieje ogromna liczba opcji pras ze schematami i rysunkami. Z silnym pragnieniem zbuduj prasę z blach i długich kołków, bez użycia spawania, w mieszkaniu. Uzyskaj składany projekt. Zajmują mało miejsca do przechowywania. Głównym celem prasy jest sprasowanie przygotowanej masy składników przyszłego ciasta w gęsty brykiet.
Forma jest łatwa do kupienia gotowa. To prawda, że sprzedaje się więcej form do technoplanktonu, ale dzięki przekładkom łatwo jest zrobić brykiety Makukha. Formy kwadratowe lub prostokątne wykonujemy z odpowiednich profili metalowych. Otwory są wywiercone po bokach, aby umożliwić wyciek oleju podczas kompresji. W przygotowaniu są również przekładki.
Główne pytania to jak prasować i w jakiej temperaturze? Ciasto jest prasowane ze stopniem ściskania 3 do 1. Aby uzyskać batonik o grubości 2 cm, wylewa się 6 cm zmielonych nasion, zbóż i innych składników. Nakłada się metalową uszczelkę i wylewa kolejną warstwę. Podczas prasowania mieszanki należy ostrożnie podgrzać formę, najlepiej palnikiem, aby uwolnić olej i skleić brykiet. Ostrożnie podgrzewaj, aby nie przypalić produktu. Po całkowitym sprasowaniu forma jest schładzana, a powstałe brykiety są wyciskane do większej pustej formy za pomocą prasy.
Czas produkcji partii brykietów to 40-60 minut. Powstałe ciasto ma gęstą strukturę, rozpuszcza się w wodzie w ciągu 6-8 godzin lub dłużej.