Co oznacza Mormyszka?

 


Mormyszka - sztuczna przynęta do połowów pod lodem, naśladująca pierwotnie kiełża, obecnie w wielu fantazyjnych kształtach. Mormyszka wykonana jest z ołowiu lub cięższego wolframu z wtopionym na stałe haczykiem i przelotowym otworem służącym do mocowania mormyszki do żyłki.

 

Co bierze na mormyszkę?
Często bywa, że znane ze swoich kaprysów okonie nie chcą brać na oblankę, a chętnie chwytają właśnie mormyszkę, na której haczyk nakłada się 2-3 larwy ochotki. Mormyszkowa wędeczka powinna być delikatna i elastyczna, koniecznie zaopatrzona w czuły kiwok oraz kołowrotek o stałej szpuli, z dobrym hamulcem.

 

Jak się łowi na mormyszkę?
Metoda mormyszki w wędkarstwie podlodowym. Mormyszka to przynęta wymyślona na Syberii, czyli tam, gdzie łowienie podlodowe jest nie tylko popularne, ale przede wszystkim konieczne ze względu na warunki atmosferyczne. Jej zadaniem jest naśladowanie ruchu kiełża. Kiełż to żyjące w morzach oraz zbiornikach słodkowodnych niewielkie skorupiaki. Niektórzy wędkarze samodzielnie wykonują mormyszki, mocując do haczyka ciężki metal np. cynę.
Łowienie na mormyszkę wymaga nieco wprawy. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie przerębla, w którym będziemy łowić – otwór w lodzie powinien być dość szeroki. Warto pamiętać, aby zanadto nie odgarniać wokół niego śniegu. Mormyszkę sprowadzamy w okolice dna i wolnymi ruchami wprawiamy ją w ruch bacznie obserwując kiwok. Ze względu na mały ciężar mormyszek używamy przy tej metodzie bardzo cienkich, ale jednocześnie wytrzymałych żyłek, nawet o średnicy 0,10 mm.
Połów na mormyszkę wymaga delikatnego sprzętu i wysokiego kunsztu w posługiwaniu się nim.
Wędzisko w tej metodzie połowu powinno być jak najkrótsze. Przepisy ustalają dopuszczalną długość 30cm.
Do wędki mocujemy kiwak tak by możliwe było jego skracanie bądź wydłużanie. Dłuższy kiwak zapewnia czulszą sygnalizację, ale też utrudnia przekazywanie mormyszce delikatnych ruchów wędziska.
Żyłka jaką stosujemy w tej metodzie powinna być jak najcieńsza: 0,12 mm – 0,10 mm do nawet 0,08 mm.
Kołowrotki jakie stosujemy w tej metodzie to kołowrotki o szpuli stałej (najlepiej małe i lekkie) lub o szpuli ruchomej dobrze do tego nadają się wędki wraz z kołowrotkiem tzw. „bałałajki”.
Przy łowieniu należy pilnie obserwować sygnalizator, ułatwia to trzymanie wędki pod katem w stosunku do przedramienia, tak jak naturalnie układa się dłoń. Chwyt taki daje to, że można precyzyjniej operować przynętą. Ruchy szczytówki czasem muszą być dosłownie milimetrowe. Zacięcie brania ryby powinno być natychmiastowe lecz delikatne z ostrożnym holem.

 

Jak wygląda mormyszka?

 

mormyszki


Mormyszka to przynęta imitująca kiełża. Pochodzi ona z Syberii i połowów podlodowych. Jest ona małych rozmiarów i ma kilka milimetrów. Na tę przynętę najczęściej łowi się ryby gatunku karpiowatych.
Mormyszki wykonane są z ołowiu, cyny lub wolframu i uzbrojone w haczyk. Wielkość mormyszki waha się od około 2 – 4 mm. Na najmniejsze rozmiarowo mormyszki łowi się głównie ryby z rodziny karpiowatych, na duże natomiast gatunki drapieżne.
Skuteczność połowu na mormyszkę wynika z tego, że na nieruchomo zwisającą przynętę ryby znacznie mniej zwracają uwagę. Natomiast wprawiona w drgania przynęta o wiele bardziej zwabia do siebie ryby.
Mormyszka to niewielki kawałek metalu z haczykiem oraz uchwytem do zawiązania żyłki. To sztuczna przynęta, która skutecznie wabi nawet duże drapieżniki. W przypadku połowów na mormyszkę kluczowe okazuje się to, jaką wielkość, kształt i kolor ma przynęta. Wyróżniamy kilka rodzajów mormyszki, które dedykowane są do połowu innych gatunków, czyli m.in. płoci, leszcza i okonia. Mormyszka musi zostać umocowana do żyłki odpowiednim węzłem, aby nie została zerwana.

 

 

 

cofnij150