Wybrane błystki wahadłowe na suma

 

 

Wahadłówka to przynęta bardzo prosta, wymaga jednak bardzo trudnego prowadzenia. Wtedy bowiem dopiero staje się przynętą skuteczną. Sposób prowadzenia pozwoli „wycisnąć z metalowej łyżeczki” drzemiący w niej charakter. Na blachy możemy łowić wszystkie ryby drapieżne – pozostaje tylko kwestia odpowiedniego doboru przynęty spinningowej i specyfiki jej prowadzenia. Do największych zalet wahadłówki należy jej masa oraz możliwość prowadzenia we wszystkich partiach wody. Łowić na nią możemy na bardzo płytkiej wodzie i na wielkich głębiach po 25 metrów. Dobór charakteru pracy pozwoli dobrać się do najbardziej ostrożnych, starych i wielkich ryb. Kolorystyka blaszek daje ogromną paletę zastosowań. Odpowiednie zbrojenie pozwala na łowienie w zielsku czy w karczach.

 

 

Jak prowadzić wahadłówkę


Błystki wahadłowe to wyjątkowo uniwersalne przynęty. Możemy je z duża skutecznością prowadzić na wiele różnych sposóbów oraz stosować w praktycznie każdym łowisku. Ze względu na rodzaj przynety, jej wielkość, sposób krępowania oraz grubość blachy z jakiej zostały błystki wahadłowe wykonane, możemy pokosić się o odpowiedż na pytanie pt. jak prowadzić wahadłówkę? Prawda jest tez taka, że sposóbów jest masa i najważniejsza w nich kwestia to ucieć od jednostajnego nawijania linki. Podstawa jest niereguralność oraz wszelkie zmiany rytmu prowadzenia.

- zawieszanie - Dobierz blaszkę, która pracuje w opadzie odjeżdżając na boki. Rzuć przynętę w upatrzone miejsce. Pozwól blaszce opaść na dno, podnieś lekko szczytówkę wędziska i wykonuj płynne pociągnięcie. Kontrolując opad blaszki staraj się robić taki manewr prawie nie nakręcając linki na kołowrotek
- opad – zarzuć blaszkę daleko. Natychmiast podnieś szczytówkę wysoko do góry, zlikwiduj luz na lince. Łów w opadzie. Kiedy przynęta opadnie do połowy głębokości łowiska staraj się podprowadzić ją do góry po czym znowu łów w opadzie.
- konająca ryba – kiedy przynęta opadnie na dno, zacznij podszarpywanie lekkimi krótkimi pociągnięciami, zatrzymaj pracę i pozwól wahadłówce opadać. Powtarzaj to aż doprowadzisz przynętę do brzegu. Tę technikę możesz stosować we wszystkich partiach wody. Doskonałe efekty daje przy połowie sandaczy i okoni.
- sprint – technika stosowana przez łowców boleni – to wszyscy wiedzą. Tak można łowić kapitalne okonie. W jeziorach przychodzi taki czas (najczęściej przełom czerwca i lipca) kiedy ogromne stada uklei zbierają się w wielkie ławice. Okonie tylko na to czekają . Jak wilki ganiają wybrane sztuki. Załóż małą niklowana blaszkę i rzucaj jak najdalej. Kiedy blaszka spadnie do wody rozpocznij prowadzenie. Staraj się, aby przynęta miała kontakt z samym lustrem wody. Stosuj blaszki małe i lekkie, staraj się ją prowadzić tak aby przynęta bruździła wodę.
- opadająca z sił – prowadź wahadłówkę najwolniej jak się można. Co kilka metrów zatrzymuj prowadzenie pozwalając blaszce zgasnąć. Staraj się imitować zmęczoną rybkę, która co chwila musi odpocząć.

Zakładając że będziemy łowili jeziorowe szczupaki to warto wykorzystać kilka z podanych sposobów.

Ustawiamy się tak ab w zasięgu rzutu był pas trzcinowiska. Rzucamy maksymalnie blisko roślinności wynurzonej, tak aby twoja wahadłówka spadła niemal w samych roślinach. Natychmiast po kontakcie przynęty z woda zacznijmy szybki i agresywne prowadzenie.
- prowadzimy wahadłówkę w bardzo zmiennym tempie. Bardzo wolne prowadzenie przerywamy bardzo agresywnymi i długimi podciągnięciami szczytówki wędziska. Zmiana rytmu pracy w wahadłówce jest bardzo skuteczna.
- prowadzimy wahadłówkę w opadzie. Najlepsze modele ręcznie klepanych blaszek pozwalające bardzo atrakcyjne prowadzić przynęty w opadzie. Jak to zrobić? Pozwólmy lekkiej blaszce opaść na dno. Po kontakcie przynęty z dnem, poderwijmy blachę do góry i kilkoma obrotami korbki wyciągnijmy blaszkę wysoko do góry po czym pozwólmy jej w kontrolowany sposób opadać. Kiedy wahadłówka spadnie ponownie do dna operację należy powtórzyć.
- starajmy się dobierać blachę tak, aby jej ciężar był minimalny w stosunku do wymaganej odległości rzutu lub głębokości prowadzenia. Lekka blaszka jest lepsza.
- nie bójmy się stosować pojedynczych, dużych haków zamiast kotwicy – tak zmontowaną przynętę możemy posłać w zaczepy i łowić niedostępne dotąd ryby.
- jeśli stosujemy blaszki z miękkiego materiału nie bójmy się zabrać ze sobą nad wodę kombinerki i troszkę popracować nad przynęta. Daje to czasem dobre efekty.

 

 

 

 

DAM Madcat Błystki MADCAT A-Static Rattlin Spoons

 

 1static rattlin spoons


Kolejna innowacja od MADCAT: wahadłówka Rattlin’ Spoon. Porusza jak klasyczna wahadłówka, ale ... ma wirujący korpus wypełniony z małymi kulkami, aby przyciągnąć jeszcze więcej uwagi dużych sumów. Rozmiar kotwic: 3/0. Błystki wahadłowe DAM MADCAT A-Static Rattlin Spoons wykonane w koncepcie A-STATIC, czyli gumowane, aby zminimalizować pole elektryczne, które płoszy sumy.

 

 

 

 

 

Wahadłówka Mepps Syclops

 

 2 wahadlowka mepps syclops


Wahadłówka Mepps Syclops to bardzo ciekawie skonstruowana przynęta. Dzięki charakterystycznemu głębokiemu wyprofilowaniu porusza się ona agresywnymi i wężowatymi ruchami, dzięki czemu otrzymała miano wahadłówki-wariata. Syclops świetnie reaguje na każde przyspieszenie lub zwolnienie prowadzenia histerycznymi zaburzeniami pracy. W trakcie zatrzymania migotliwie opada, co prowokuje drapieżniki do ataku. Dzięki swojej wadze można nią daleko rzucać. Przy umiejętnym prowadzeniu wahadłówka Syclops imituje chorą lub ranną rybkę. Doskonała jest na wody stojące przy łowieniu okoni, szczupaków. Prowadzona wolno przy dnie efektywnie wabi sandacze. W rzekach nawet o wartkim nurcie doskonale wabi ryby łososiowate. Również na bałtyckie majowe belony jej skuteczność jest wysoka, po dozbrojeniu malutką kotwiczką na metalowym przyponie. W dużych rzekach można nimi polować na sandacze z rozległych, żwirowych, niezbyt głębokich blatach o wolniejszym, równomiernym nurcie.

 

 

 

 

Wahadłówka Jaxon HS Ukla

 

 3 wahadlowka jaxon hs ukla

 

 

 

 

Wahadłówka Jaxon HS Karaś

 

4 wahadlowka jaxon hs karas 

 

 

 

 

Błystka wahadłowa DAM Effzett Standard Spoon

 

 5 dam effzett standard spoon


Od wielu lat to właśnie te błystki określają, nomen omen standardy, jakie powinny cechować błystki wahadłowe. Wahadłówki z tej grupy są dopracowane pod każdym względem. Szeroka, idealnie dopracowana gama kolorystyczna. Doskonałej jakości powłoki galwanizacyjne, właściwie dobrane ostre kotwice i czerwone wabiące chwosty. I rzecz najważniejsza, niepowtarzalna, kołysząca akcja, dzięki której przynęty te stały się legendarne.

 

 

 

 

Błystka Abu Garcia Rattlin Atom

 

 6 blystka abu garcia rattlin atom

 

 

 

Wahadłówka Jaxon HS Ukla

 

 7 jaxon hs ukla


Wahadłówka Jaxon HS Ukla to produkt, który powinien znaleźć się w arsenale każdego wędkarza. Wykonana z najwyższej jakości materiałów, gwarantuje wytrzymałość i niezawodność podczas każdej wyprawy wędkarskiej. To prawdziwy hit wśród błystek, dostępny w 75 wersjach, które zadowolą nawet najbardziej wymagających wędkarzy.

 

 

 

 

Wahadłówka Jaxon HR Pro Spin Double HMX

 

 8 wahadlowka jaxon hr pro spin double

 

 

 

Błystka wahadłowa DAM Effzett Heintz Spoon

 

 9 blystka wahadlowa dam effzett heintz spoon

 

 

 

Wahadłówka Jaxon HS Flex Gnom Classic

 

 10 wahadlowka jaxon hs flex gnom classic

 

 

 

Błystka wahadłowa Mikado Roach

 

 11 blystka wahadlowa mikado roach


Błystki wahadłowe Mikado Roach to klasyczne przynęty spinningowe o owalnym kształcie. Wyposażono je w wytrzymałe kółka łącznikowe oraz w kutą i odporną na rozginanie kotwicę. Na trzonku kotwicy, jako dodatkowy element wabiący umieszczono plastikową rurkę w jaskrawym kolorze. Na zewnętrznej powierzchni wytłoczono charakterystyczny wzór rybiej łuski. Wahadłówki Mikado Roach to przynęty spinningowe dalekiego zasięgu. Stosunkowo duża waga oraz aerodynamiczny kształt pozwalają na precyzyjne zarzucenie na dużą odległość. Głębokie wyprofilowanie blachy odpowiada za akcję przynęty. Wahadłówki z tej serii doskonale sprawdzają się w wielu technikach prowadzenia przynęty. Ich specyficzna akcja doskonale wabi przede wszystkim szczupaki, ale można je także stosować do łowienia sumów.

 

 

 

 

 

Błystka wahadłowa Robinson Pike

 

 12 blystka wahadlowa robinson pike


Klasyczny kształt gnom, jedna z najskuteczniejszych wahadłówek w nowej odsłonie. Urozmaicono kolorystykę i wprowadzono nowy wzór naniesionego deseniu. Znakomita na wszystkie drapieżniki z naszych wód.

 

 

 

 

 

Mikro wahadłówka Szukarek 3

 

 13 mikro wahadlowka szukarek 3

 

 

 

Błystka Wahadłowa Kalewa

 

 14 blystka wahadlowa kalewa


Wahadłówka o bardzo szerokim profilu, stworzona do prowokowania szczupaków i sumów. Stawia bardzo mocny opór w wodzie, więc stosowana jest najczęściej na jeziorach, bądź rzekach o łagodnym uciągu. Tworzy potężną falę akustyczną i bardzo silne refleksy świetlne

 

 

 

 

 

Błystka Wahadłowa Foka

 

 15 blystka wahadlowa foka


Nietypowy kształt tej błystki sprawia, że wysyła ona silną falę akustyczną, a jej szeroki profil powoduje intensywne odbicie światła. Foka z powodzeniem łowi nie tylko szczupaki i duże okonie, ale jest również doceniana przy połowie troci, a nawet suma.

 

 

 

 

 

Błystka Wahadłowa Alga

 

 16 blystka wahadlowa alga


Szczupaki nie mogą się jej oprzeć. Ciężka wahadłówka o szerokim profilu, posiadająca bardzo silną akcję, widoczne odbicie światła i mocną falę akustyczną.

 

 

 

 

 

Błystka Wahadłowa Karaluch

 

 17 blystka wahadlowa karaluch


Dosyć ciężka wahadłówka, stworzona do łowienia w opadzie, oraz na dużych głębokościach. Dzięki swojemu profilowi i masie pracuje bardzo intensywnie, a jej dodatkowe poprzeczne tłoczenia wytwarzają nieregularne wibracje fali akustycznej.

 

 

 

cofnij150